:::: MENU ::::

Jak na instalaci Windows 10 přes USB s podporou UEFI

V dnešní době již většina zařízení podporuje novou specifikaci rozhraní BIOS s názvem UEFI (Unified Extensible Firmware Interface), zavádějící podporu takz. Secure boot a GPT schéma diskového oddílu.

Právě změna schématu diskového oddílů z tradičního MBR (Master Boot Record) formátu na nový a univerzálnější GPT formát je příčinou, proč již nelze pro tvorbu instalačního USB disku použít původní nástroje jako např. „Windows 7 USB/DVD Download tool“ a je nutné se podívat po něčem novém.

GPT versus MBR

MBR (Master Boot Record) schéma diskového oddílu je zde od roku 1983. Jde o speciální diskový oddíl obsahující spouštěcí soubory operačního systému a též informace o ostatních logických oddílech. Je nepochybné, že tento standard musel být nahrazen  a odpovědí je právě GTP schéma diskového oddílu používaný i novou specifikací rozhraní BIOS UEFI (Unified Extensible Firmware Interface).

Výhody GPT diskového oddílu

GPT diskový oddíl oproti MBR přináší řadu výhod. Mezi ty nejzásadnější patří podpora disků s kapacitou větší než 2 TB, schopnost detekovat poškozené data CRC (cyclic redundancy check), podpora až 128 diskových oddílů oproti původním 4 a obecné zrychlení zavádění operačního systému.

Rufus

A teď se již dostáváme k původní otázce a to jak vytvořím bootovací instalační USB disk s Windows 10 a podporou UEFI?

Odpovědí je nástroj Rufus.

Pomocí nástroje Rufus můžete snadno vytvořit bootovací disk a díky možnosti výběru schéma oddílu je vhodný i pro instalační disky s podporou UEFI.

Nástroj Rufus můžete stáhnout zde:

Vytvoření bootovacího USB disku pro Windows 10 a podporou UEFI

Pokud pomocí nástroje Rufus chcete vytvořit instalační a bootovací USB disk pro Windows 10 a podporu UEFI, postupujte následovně:

 1. Zřízení – Vyberte USB disk, ze kterého chete vytvořit isntalační disk (USB disk bude smazán)
 2. Schéma oddílu a typ cílového systému – Vyberte „GPT schéma oddílu pro UEFI
 3. Souborový systém – Do 4 GB můžete ponechat „FAT32„, jinak změnte na „NTFS
 4. Velikost alokační jednotky – Ponechte výchozí hodnotu
 5. Nový název svazku – Ponechte výchozí název, nebo upravte název dle potřeby
 6. Zkontrolovat chybné bloky – Zaškrtněte, pokuýd požadujete nejprve USB disk zkontrolovat na chybné sektory
 7. Rychlé formátování – Ponechte zaškrtnuto (USB disk je nutné naformátovat kvůli změně schématu diskového oddílu)
 8. Vytvořit spouštěcí disk – Ponechte zaškrtnuto s vybranou volbou „Standardní instalace Windows“ a vyberte instalační ISO soubor (ISO Windows 10)
 9. Vytvořit soubory s jmenovkou a ikonou svazku – Ponechte zaškrtnuto

Rufus USB boot UEFI

Pomocí tlačítka „Spustit“ zahajte vytvoření instalačního USB disku.

Rufus USB boot UEFI - working

Rufus USB boot UEFI - done

Po dokončení můžete nástroj Rufus ukončit a pomocí instalačního USB disku zahájit instalaci Windows 10 s podporou UEFI formátu.

Aktualizace k 24.04.2017

Návod funguje primárně pro HW s podporou 64 bit. UEFI zaváděče, ale pokud váš HW nepodporuje 64 operační systém, je nutné na USB disk nakopírovat 32bit. UEFI zaváděcí soubor bootia32.efi.
Zaváděcí soubor bootia32.efi máte ke stažení ZDE a je nutné ho v rámci USB disku nakopírovat do cesty \efi\boot\bootia32.efi.

Jirko děkuji za upozornění 🙂


18 Komentářů

 • Odpovědět Pocetka |

  Díky. KONEČNĚ smysluplný a hlavně funkční návod. Ne jako ty hloupé komentáře na fórech, když se někdo neznalý zeptá.
  Pocetka

 • Odpovědět Píďa |

  Ahoj Ondřeji,
  opravdu pěkně a srozumitelně napsáno. A jak píše kolega přede mnou, je to mnohem lepší než hloupá fóra plná chytrolínů. Tvůj článek mi pomohl. Děkuji

 • Odpovědět Dominik |

  Zdravím, ak mám predinštalovaný W10 64-bit s UEFI (na NTB od predajcu), je možné že nenainštalujem W10 32 bit?

 • Odpovědět Jirka |

  Potřebuji obráceně. Mám dell s ssd diskem EFI a potřebuji do něj dostat WINDOWS 10 32bitů. Když nastavím legacy boot tak instalace z Flashdisku proběhne, ale počítač zahlásí, že není z čeho bootovat. kde dělám chybu? Díky

  • Odpovědět Ondřej Soukup |

   Dobrý den,
   pokud nemáte nějaký jiný důvod, normálně bych UEFI použil a zde jen potřebujete na instalační USB přidat bootia32.efi a nepoužívat legay boot

 • Odpovědět Roman Janča |

  Dobrý den,
  na notebooku ASUS bych rád naistaloval Win 10 32bit místo stávajících Win 10 64Bit. Mám nový SSD disk, ale RAM pouze 2GB a nejde navýšit. Když jsem pomocí nástroje Windows vytvořil instalační USB 32bit verze, notebook vůbec tuto jednotku neviděl. Když vytvořím instalační USB na 32 i 64bit verzi, již ji vidí. Ale spustí mi pouze instalaci 64bit verze – ta jede úplně v pořádku. Při pokusu spustit instalaci 32bit verze mi vždy na začatku napíše chybu. Na jiném notebooku jsem měl úplně stejný problém, ale tam jsem v Biosu našel nastavení, kde se mi to podařilo povolit a pak nebyl problém. Ale na Asusu je jen nějaký jednodušší Bios a stávající možností nastavení mi nedovolí se dostat přes tento problém. Nevíte prosím co s tím? Děkuji Roman Janča

  • Odpovědět Ondřej Soukup |

   Dobrý den,
   pro Win 10 32 bit UEFI je nutné na USB nakopirovat 32bit. zaváděcí soubor bootia32.efi. Ke stažení ho máte na konci článku.

 • Odpovědět Sancho |

  Dobrý den,pořídil jsem nový pc a win 10 nainstaloval pomocí boot usb vytvořeného pomocí programu z microsoftu.
  Bohužel startování win je pomalé a po nabehnuti se ještě nějaký čas kouše když chci něco otevřít. Je potřeba vytvořit boot usb pomocí Rufusu?případně kde by mohl být problém.
  Děkuji

 • Odpovědět dwbmb |

  Děkujeme za rady a návod. Možná by stála za úvahu mírná aktualizace, nástroj Rufus zjevně prošel změnou a obrázky nai popisy polí v aplikaci již zcela nesedí.

 • Odpovědět Roman |

  Ahoj, už jsem z toho tabletobooku zoufalej, zkusil jsem plno věcí i instalaci androidu kterou jsem už úplně pohřbyl system který v něm byl (W10). Zkusil jsem tvou radu s bootia32, to pomůže že je vidět možnost bootování, ale prozměnu se zaseknu na gnu grub version 2.02, který absolutně nechápu. Potřebuji jen spustit instalačku Win (jakejchkoliv)… Napiš mi PLS na mail co s tim grub, předem děkuji Roman.

 • Odpovědět Karoly Molnar |

  Dekuji velice pekne. Usetril jste mi spousta casu. Vse funguje jako ma.
  Dekuji jeste jednou
  S pozdravem
  Karoly Molnar

 • Odpovědět Jiri Sladek |

  Dobry den, omlouvam se za hloupy dotaz.
  Zakoupil jsem notebook Acer Aspire 3, ktery v BIOSu umoznuje zapnout pouze BootMode=UEFI. Neni tam BootMode=Legacy nebo MBR.
  Je mozne na tento notebook nainstalovat 32-bitovou verzi Windows 10 ?

  Dekuji za odpoved.
  Jiri Sladek

Komentáře