:::: MENU ::::

Automatické zapnutí NumLock při startu Windows 10

Většina z nás je již zvyklá, že při startu svých Windows má již automaticky zapnutý NumLock. O to víc je pak frustrující, když zjistíte, že s novým NTB/PC to již nelze, tedy přesnější řečeno nová „zjednodušená“ nabídka BIOS už tuto možnost nenabízí.

I mě se to s novým NTB stalo, ale rozhodl jsem se s tím nesmířit a zajistit automatické zapnutí NumLock na straně Windows 10.

Boot Up NumLock Status

 

První co je nutné podotknout, že se bavíme o verzi Windows 10, konkrétně sestavení 1607. Tento návod by měl fungovat i v rámci novějšího sestavení, ale pouze v případě Windows 10. Pro Windows 8 a 7 vám tento návod fungovat nebude.

Na internetu je velké množství návodů, ale reálně mi fungovala pouze změna registrů a to pouze na specifické hodnoty, které ještě vysvětlím.

Než se ale pustíme do úpravy registrů pro automatické zapnutí klávesy NumLock při startu vašich Windows 10, doručuji dodržet jednoduchý postup a to:

 1. Přece jenom ověřit, že váš BIOS opravdu tuto možnost již nenabízí
 2. Pustit se do úpravy registrů, aby si Windows klávesu NumLock sám při startu zapnul.

Zapnutí NumLock v BIOS

Automatické zapnutí NumLock - UEFI BIOS

Nejde totiž jen o to, že dnes co BIOS to unikátní sada možností, ale též se čím dál tím více setkáváme s grafickou nadstavbou, jako v případě mého PC (obr. nahoře).

Pojďme se tedy ještě zkusit podrobněji na svůj BIOS podívat:

 1. Vypnout NTB/PC (restart u některých NTB/PC nemusí stačit)
 2. Zapnut NT/PC a současně opakovaně stisknout klávesu pro vstup do BIOS (F1, F2, Del – dle vašeho typu NTB/PC. Osobně mačkám postupně všechny tyto klávesy a vždy nějaká zabere :-))
 3. Zkusit najít položku nabídky, která obsahuje v názvu NumLock. (např.“NumLock“, „Numlock Key“, „Bootup NumLock State“, „Bootup Num-Lock“ atd.
 4. Změnit stav na ON

Pokud se vám toto povedlo, již nic dál řešit nemusíte a NumLock bude již automaticky zapnutý při startu vašich Windows 10.

Automatické zapnutí NumLock pomocí úpravy registů

V případě, že BIOS není řešením jsou zde registry. Do úpravy registru se dostanete pomocí nabídky start, kam napíšete „regedit“, nebo Stiskněte kombinaci kláves [Win] + [R] a napište příkaz „regedit“

regedit - Widnows 10

V editoru registru vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard a změňte hodnotu řetězce „InitialKeyboardIndicators“ na „2147483650„.
Původní hodnota řetězce může nabývat hodnoty „2“, nebo „2147483648“

To samé proveďte v klíči HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard opět změňte hodnotu řetězce „InitialKeyboardIndicators“ na „2147483650

Po následném restartu by již měl být NumLock automaticky zapnutý při startu Windows 10.


8 komentářů

 • Odpovědět Vladimír Růžička |

  Dobrý den pane Soukup,
  postupuji podle Vašeho návodu. Nicméně se hodnota pro zapnutí Numlock klávesy stále vrací na hodnotu 2 a po restartu musím stále zapínat manuálně.

 • Odpovědět olin |

  dobrý den pane Soukup. Mám Dell inspiron 5110 a u druhého příkazu HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard
  se mi po restartu vrací původní hodnota 2, takže musím stále při zapnutí zapínat num lok manuálně.U prvního příkazu hodnota zůstává.Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět Ondřej Soukup |

   Dobrý den,
   doporučuji ověřit, zda se vám neaplikuje nějaká GPO, která by registry upravovala. Dále to může způsobovat nějaká aplikace, tedy i zde bych si prošel hlavně již předinstalované nástroje od DELL. Přeji hodně štěstí 🙂

  • Odpovědět Honza |

   Funguje, ale jak bylo zmineno vyse tak to nektere aplikace predinstalovane vyrobci vraci zpet do puvodniho nastaveni. Co se tyce preklopeni do cestiny… tak to nemuze souviset s postupem vyse. Hadam ze je vase instalace Windows v puvodni CS mutaci… a ted jste updatoval Windows (10) na verzi 1803… od teto verze jiz nejsou jazykove balicky distribuovany stavajici cestou (Win update) ale pres Microsoft Store… Takze se vam nestahnula a nenainstalovala nova verze Anglictiny… Bud butete mit poskozeny Windows Store nebo neprobehl update Windows na aktualni verzi uplne korektne.

 • Odpovědět Hele |

  Dobrý den,
  po restartu se mi hodnoty v registrech přepíší (možná dle nastavení před restartem). Ale i kdyby se podařilo je nastavit napořád, řeším jiný problém:
  Mám-li notebook bez numerické klávesnice, ke kterému občas připojují externí klávesnici, tak ideální stav by byl – po startu na notebooku NumLock vypnutý a na externí klávesnici zapnutý. U mého nového NB to ale takhle nejde, NumLock na NB a na externí klávesnici je spřažený. U mého starého ASUS Zenbook to jaksi šlo – nevím, jestli uměl nějakou jinou cestou zakázat zapnutí té nesmyslné notebookové numerické anebo čím by to mohlo být… Nemá někdo nějaký tip? (v reálu budu asi ráda, když dosáhnu toho, že nebude numerická zapnutá na NB a že po připojení externí si ji zapnu, ale co kdyby…)

  • Odpovědět Ondřej Soukup |

   Dobrý den,
   tady už bohužel nedokážu poradit, možná počkat na verzi Win10, která to již bude podporovat.

Komentáře