:::: MENU ::::

Automatické zapnutí NumLock při startu Windows 10

Většina z nás je již zvyklá, že při startu svých Windows má již automaticky zapnutý NumLock. O to víc je pak frustrující, když zjistíte, že s novým NTB/PC to již nelze, tedy přesnější řečeno nová „zjednodušená“ nabídka BIOS už tuto možnost nenabízí.

I mě se to s novým NTB stalo, ale rozhodl jsem se s tím nesmířit a zajistit automatické zapnutí NumLock na straně Windows 10.

Boot Up NumLock Status

 

První co je nutné podotknout, že se bavíme o verzi Windows 10, konkrétně sestavení 1607. Tento návod by měl fungovat i v rámci novějšího sestavení, ale pouze v případě Windows 10. Pro Windows 8 a 7 vám tento návod fungovat nebude.

Na internetu je velké množství návodů, ale reálně mi fungovala pouze změna registrů a to pouze na specifické hodnoty, které ještě vysvětlím.

Než se ale pustíme do úpravy registrů pro automatické zapnutí klávesy NumLock při startu vašich Windows 10, doručuji dodržet jednoduchý postup a to:

 1. Přece jenom ověřit, že váš BIOS opravdu tuto možnost již nenabízí
 2. Pustit se do úpravy registrů, aby si Windows klávesu NumLock sám při startu zapnul.

Zapnutí NumLock v BIOS

Automatické zapnutí NumLock - UEFI BIOS

Nejde totiž jen o to, že dnes co BIOS to unikátní sada možností, ale též se čím dál tím více setkáváme s grafickou nadstavbou, jako v případě mého PC (obr. nahoře).

Pojďme se tedy ještě zkusit podrobněji na svůj BIOS podívat:

 1. Vypnout NTB/PC (restart u některých NTB/PC nemusí stačit)
 2. Zapnut NT/PC a současně opakovaně stisknout klávesu pro vstup do BIOS (F1, F2, Del – dle vašeho typu NTB/PC. Osobně mačkám postupně všechny tyto klávesy a vždy nějaká zabere :-))
 3. Zkusit najít položku nabídky, která obsahuje v názvu NumLock. (např.“NumLock“, „Numlock Key“, „Bootup NumLock State“, „Bootup Num-Lock“ atd.
 4. Změnit stav na ON

Pokud se vám toto povedlo, již nic dál řešit nemusíte a NumLock bude již automaticky zapnutý při startu vašich Windows 10.

Automatické zapnutí NumLock pomocí úpravy registů

V případě, že BIOS není řešením jsou zde registry. Do úpravy registru se dostanete pomocí nabídky start, kam napíšete „regedit“, nebo Stiskněte kombinaci kláves [Win] + [R] a napište příkaz „regedit“

regedit - Widnows 10

V editoru registru vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Keyboard a změňte hodnotu řetězce „InitialKeyboardIndicators“ na „2147483650„.
Původní hodnota řetězce může nabývat hodnoty „2“, nebo „2147483648“

To samé proveďte v klíči HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard opět změňte hodnotu řetězce „InitialKeyboardIndicators“ na „2147483650

Po následném restartu by již měl být NumLock automaticky zapnutý při startu Windows 10.


4 komentáře

 • Odpovědět Vladimír Růžička |

  Dobrý den pane Soukup,
  postupuji podle Vašeho návodu. Nicméně se hodnota pro zapnutí Numlock klávesy stále vrací na hodnotu 2 a po restartu musím stále zapínat manuálně.

 • Odpovědět olin |

  dobrý den pane Soukup. Mám Dell inspiron 5110 a u druhého příkazu HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Keyboard
  se mi po restartu vrací původní hodnota 2, takže musím stále při zapnutí zapínat num lok manuálně.U prvního příkazu hodnota zůstává.Děkuji za odpověď.

  • Odpovědět Ondřej Soukup |

   Dobrý den,
   doporučuji ověřit, zda se vám neaplikuje nějaká GPO, která by registry upravovala. Dále to může způsobovat nějaká aplikace, tedy i zde bych si prošel hlavně již předinstalované nástroje od DELL. Přeji hodně štěstí 🙂

Komentáře